|

Budżet mieszkańców

Już po raz drugi w Suwałkach mieszkańcy zdecydują na co wydać miejskie pieniądze. Od wczoraj (18.08.) można składać projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 roku. Tym razem w suwalskiej puli są dwa miliony złotych.

To już druga edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W pierwszej do wydania był milion, teraz kwota jest dwukrotnie większa. Mieszkańcy rozdzielą dwa miliony złotych, które urzędnicy podzielili na dwie części. 1,4 mln na duże projekty o wartości od 100 do 700 tysięcy złotych i pozostałe 600 tysięcy na projekty, których wartość nie przekroczy stu tysięcy złotych. Jak powiedziała Agnieszka Szyszko z Urzędu Miejskiego w Suwałkach – Ten podział wynika z tego, że w ubiegłej edycji konkurowały ze sobą i duże i mniejsze  projekty, a dzięki takiemu podziałowi, na pewno osiem projektów będzie zrealizowanych co najmniej.

W tym roku zmieniły się zasady głosowania. Każdy Suwalczanin, który ukończył 16 lat może zagłosować na dwa projekty – jeden duży i jeden mały. Kolejną zmianą jest wykluczenie projektów, które zlokalizowane są na terenach szkół. O tę zmianę wnioskowało jedno z suwalskich stowarzyszeń. Jak mówi Karol Świerzbin ze Stowarzyszenia Kulturalnego KOSTROMA – Nikt z jednostek oświatowych nie mógł zagwarantować nam, że nie będą to tereny ogrodzone i otwarte 24 godziny na dobę dla wszystkich mieszkańców.

Z ostatnim budżetem obywatelskim urzędnicy mieli sporo problemów. Najpierw nie mogli znaleźć wykonawców na trzy zwycięskie projekty, a następnie okazało się, że będą one kosztowały więcej niż zakładano. W tym roku postanowili uczyć się na błędach.Jak dodaje  Agnieszka Szyszko – Żeby uniknąć tego takiego, krótkich tych terminów i takiego, że jest ciężko znaleźć wykonawcę w ostatniej chwili i że mało jest na to czasu, dlatego w tym roku cała ta procedura jest wcześniej przewidziana.

Projekty można składać do 5 września w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, głosowanie natomiast odbędzie się w październiku. Wszytko zostało zorganizowane tak, by na początku 2015 roku można było przystąpić do realizacji zwycięskich projektów.

za: https://bialystok.tvp.pl/16492955/budzet-mieszkancow

Podobne wpisy