|

Centrum Informacji Turystycznej przejdzie remont

Forma działalności Centrum Informacji Turystycznej od ubiegłego roku uległa diametralnej zmianie. Ratusz przekazał CIT w ręce dwóch organizacji pozarządowych – m. in. Stowarzyszenia Kulturalnego „Kostroma”. Postanowiliśmy sprawdzić, co się w tym czasie zmieniło.

Centrum Informacji Turystycznej w ciągu ostatniego roku odwiedzili turyści z Polski, krajów nadbałtyckich, Europy, a nawet Japonii, Chin, obu Ameryk, czy Australii – w większości przypadków byli zainteresowani przyrodą Suwalszczyzny – Suwalskim Parkiem Krajobrazowym i Wigierskim Parkiem Narodowym, a także zwiedzaniem aktywnym. Korzystali z dostępnych w CIT materiałów, nabywali pamiątki – mapy, przewodniki, pocztówki, rękodzieło około 30 lokalnych twórców, a także specjały Suwalszczyzny – miody i sękacze, magnesy z widokiem Suwałk i logo Suwałki Blues Festival.

Wybór suwenirów jest w CIT jednak o wiele większy – na półkach można znaleźć wydawnictwa o regionie, książki autorów z Suwałk i Suwalszczyzny, płyty zespołów bluesowych, metalowych. „Kostroma” nawiązała ostatnio współpracę z IPN – do sprzedaży wkrótce trafią pozycje dotyczące m. in. Obławy Augustowskiej.

We wnętrzu CIT wiele się zmieniło – do sprzedaży trafiły różnej wielkości białe Misie UśMichy, kubki z logo „Pogodnych Suwałk”, breloczki, parasole i inne gadżety. CIT nie przypomina już miejsca, w którym od lat zalegały stosy „przeterminowanych ulotek”. A to nie koniec zmian – jeszcze przed sezonem turystycznym w CIT odbędzie się remont – zostanie zmieniony wystrój wnętrza, a centrum zostanie wyposażone w nowoczesne meble. Przypomnijmy, że po przejęciu opieki nad CIT przez „Kostromę” został wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych, a łazienka została wyposażona w uchwyty.

Trochę statystyk (źródło: CIT):

W okresie od czerwca do września 2018 r. z usług CIT w Suwałkach skorzystało 6519 osób, w tym 5118 turystów krajowych (78,51%) i 1401 turystów zagranicznych (21,49%). W porównaniu do sezonu od czerwca do września 2017 r. CIT odwiedziło ok. 7% więcej turystów.

Wśród turystów krajowych największą liczbę stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego (13,74%), podlaskiego (ok. 13,56%), śląskiego (ok. 9,92%) oraz dolnośląskiego (6,50%). Szczególną uwagę należy zwrócić na dużą liczbę suwalczan, którzy stanowili aż 21,15 % ogółu krajowych turystów.
Turyści zagraniczni korzystający z usług CIT w Suwałkach pochodzili z 33 krajów, przede wszystkim z krajów europejskich. W statystykach dominowali obywatele Niemiec (33,68%). Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie (17,95%), Litwini (12,60%) i Brytyjczycy (11,49%). Odnotowano także turystów z krajów pozaeuropejskich: Stanów Zjednoczonych, Indii, Izraela, Kanady, czy Japonii.
Turyści zagraniczni odwiedzali Suwałki i Suwalszczyznę, przede wszystkim indywidualnie. Głównie poruszali się trasami rowerowymi wiodącymi z krajów nadbałtyckich, poprzez Polskę do Europy Zachodniej.
CIT nie tylko informuje – funkcjonuje przy nim tzw. Klub Podróżnika, w tym cyklu odbywają się prelekcje i dyskusje dotyczące krajoznawstwa i turystyki. W ciągu roku w Klubie Podróżnika zorganizowano trzy spotkania z lokalnymi podróżnikami, w których uczestniczyło ok. 100 osób oraz trzy prezentacje dla młodzieży szkolnej – uczniów kierunków turystycznych. Tematami spotkań były „Tanimi lotami do Porto”, „W drodze na Trolltunga. Amatorski trekking po krainie fiordów”, „Camino de Santiago. Szlak świętego Jakuba”.

źródło: https://www.niebywalesuwalki.pl/2019/02/centrum-informacji-turystycznej-przejdzie-remont-audio/

Podobne wpisy