Na III posiedzeniu SRDPP wnosiłem następujące uwagi:
Do Programu współpracy Miasta Suwałk z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2019, uzupełnienie wpisu:
uzupełnienie na stronie 22 w postaci dopisania zdania: „Jedną z umów wieloletnich rozwiązano za porozumieniem stron.”
Wpis po uzupełnieniu otrzymał brzmienie: „12. Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym
Ogłoszono trzy otwarte konkursy ofert, na które wpłynęło 11 ofert. Po przeprowadzonych postępowaniach konkursowych zawarto 6 umów o wsparcie realizacji zadań publicznych, w tym 2 umowy wieloletnie – na funkcjonowanie klubów seniora. Jedną z umów wieloletnich rozwiązano za porozumieniem stron.”
Do propozycji priorytetowych zadań publicznych do realizacji we współpracy Miasta Suwałk z organizacjami pozarządowymi w 2021, wniosłem 6 uwag:
Opinie i uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji
Uzasadnienie do wprowadzenia zmian
dotychczasowy zapis:
proponowana zmiana zapisu lub treść nowego zapisu:
w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób: 3) organizacja akcji „Wymiana ciepła” lub innych akcji pomocowych;
3) organizacja akcji pomocowych;
Nie musimy używać przykładowych nazw akcji. Zwłaszcza takich, które są już prowadzone w Suwałkach, gdyż może to sugerować iż pieniądze są już dedykowane na konkretne działania organizacji.
w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, patologiom społecznym, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej: 2) prowadzenie na terenie szkół i innych placówek oświatowych i opiekuńczo- wychowawczych programów profilaktycznych oraz innych działań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów prawnych.
2) prowadzenie na terenie szkół i innych placówek programów profilaktycznych oraz innych działań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów prawnych.
Wykreślenie zapisu „oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych” rozszerzy katalog.
w zakresie turystyki, krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży: 4) wspieranie promocji nieoznakowanych szlaków i atrakcji turystycznych w Suwałkach realizowanej w formie gier terenowych np. questingu, akcji promocyjnych i z wykorzystaniem portali społecznościowych oraz nowych innowacyjnych rozwiązań;
4) wspieranie promocji nieoznakowanych szlaków i atrakcji turystycznych w Suwałkach realizowanej w formie gier terenowych np. questingu, akcji promocyjnych i z wykorzystaniem portali społecznościowych oraz innowacyjnych rozwiązań;
Innowacyjne rozwiązania na gruncie Suwałk nie muszą być nowe na rynku takich rozwiązań.
w zakresie turystyki, krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży: brak
6) wspieranie promocji Miasta Suwałki, hasła promocyjnego miasta „Pogodne Suwałki” oraz maskotki miasta „Misia UśMicha”
Dodanie punktu, który umożliwi działania promocyjne na rzecz miasta.
w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego: brak
5) wspieranie działań upowszechniających czytelnictwo w Suwałkach;
Nie powinno się wykreślać tego punktu (w ubiegłym roku ten priorytet był), ponieważ po analizie konkursów widać, że organizacje składają oferty w tym priorytecie.
w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego: 5) wsparcie działalności grup pozainstytucjonalnych, w tym animatorów liderów.
w zakresie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: 4) wsparcie działalności animatorów i liderów.
Wsparcie działalności grup pozainstytucjonalnych nie musi dotyczyć tylko kultury i sztuki. Animatorzy i liderzy są w każdej organizacji i w każdym obszarze mogą potrzebować wsparcia. Proponuje się więc przenieść ten punkt do priorytetów w zakresie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem tego zadania jest wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych przez podnoszenie kompetencji ich liderów i osób w nich działających.
W sobotę 5 sierpnia zostałem odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za wkład w działalność społeczną i charytatywną oraz za propagowanie idei wolontariatu w Suwałkach. Odznaczenie na scenie podczas Dni Suwałk wręczył Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, a gratulacje złożyli również: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, poseł do Sejmu RP Ziemi Suwalskiej Jarosław Zieliński, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur…
Na I posiedzeniu Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniu 5 lutego 2020, zostałem wybrany wiceprzewodniczącym SRDPP kadencji 2020-2022. Dziękuję za zaufanie. Skład III kadencji SRDPP na lata 2020-2022 to:1) Bogdan Bezdziecki – przedstawiciel Rady Miejskiej w Suwałkach,2) Elżbieta Gibowicz – przedstawicielka Prezydenta Miasta Suwałk,3) Aleksandra Hanc – przedstawicielka organizacji pozarządowych,4) Krzysztof Jurewicz – przedstawiciel…
Informujmy, iż Suwalski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymał oficjalne rozliczenie 23. Finału WOŚP. ID sztabu: 3450, SuwałkiSzef: Karol Świerzbin (Stowarzyszenie Kostroma)Zebrana kwota: 47.501,43 zł
Stoimy przed wyborem nowych przedstawicieli do Rady Miejskiej w Suwałkach i na urząd prezydenta miasta. Czesław Renkiewicz, pełniący tę funkcję od 2010 roku, ubiega się o reelekcję – o tym wiemy od dawna. W poniedziałek, 19 lutego Renkiewicz zaprezentował kandydatów na radnych, dodając, że „to najlepsza drużyna w mieście”.W trakcie prezentacji swojego teamu, Czesław Renkiewicz…