|

Polski biegun zimna? „Jedyne takie miejsce” prosto z Suwałk

Tu urodzili się Maria Konopnicka, Andrzej Wajda i Aleksandra Piłsudska. Także tu znajdziemy ślady nieistniejącego ludu Jaćwingów, krajobraz morenowy z pięknymi jeziorami Hańcza, Szelment i Szurpiły, odnajdziemy styk pogranicza polsko-litewskiego w pobliskich Sejnach i Puńsku.

A skoro w Suwalskim Ośrodku Kultury właśnie w sobotę (21.12) wielkie pieczenie świątecznych pierniczków pod nazwą „Piernikowelove” – nie mogło tam nas zabraknąć!

W „Jedynym taki miejscu” także m.in. o kuchni regionalnej (cepelinach, kindziuku, sękaczu, ale i smażonych kopytkach, kuglu i kibinach po litewsku), atrakcjach turystycznych miasta i okolic oraz suwalskich muralach. 

W Suwałkach znajduje się także zainspirowany wrocławskimi krasnalami Szlak Krasnoludków noszący imię nikogo innego, jak samej Marii Konopnickiej. Ile tak naprawdę było krasnoludków? Czy Suwałki są przyjazne dla seniorów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Roman Czejarek, Marta Januszewska

Goście: Magdalena Zielińska (Suwalski Ośrodek Kultury), dr Krzysztof Snarski (Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach), Agnieszka Borkowska-Hołubowicz (restauratorka i kucharka), Karol Świerzbin (Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA), Jerzy Brzozowski (dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Danuta Złotnik (prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Suwałkach), Bogdan Byczkowski (założyciel zespołu „Ostatni ząb”), Agnieszka Szyszko (organizatorka jarmarku świątecznego), Agnieszka Małka (dział promocji, marketingu i impresariatu Suwalskiego Ośrodka Kultury), Anna Szafranowska (Suwałki Gospel Choir), 

Cały artykuł i nagrania głosowe: https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/2425281,Polski-biegun-zimna-Jedyne-takie-miejsce-prosto-z-Suwa%C5%82k-

Podobne wpisy