||

Fundusze dla każdego

Miliard trzysta milionów euro – to kwota jaką ma do wykorzystania województwo podlaskie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. O tym, kto może skorzystać z tych pieniędzy i na jakich zasadach rozmawiano dziś (12.09) w Suwałkach. Było to pierwsze z czterech spotkań organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej firmy z Suwalszczyzny skutecznie sięgały po unijne wsparcie.

– Udało się zorganizować wyposażenie cateringu, tak jak namioty cateringowe, udało się zbudować toaletę mobilną, która jest wykorzystywana w sezonie letnim do organizacji imprez plenerowych – powiedział Jan Kalinowski, właściciel firmy cateringowej z Wiżajn.

Z myślą o turystach Jan Kalinowski chce kupić ekologiczne łodzie elektryczne, które byłyby nową atrakcją na jeziorze w Wiżajnach. Z nadzieją na nową pulę unijnych pieniędzy patrzą też inni.

– Rozglądamy się jakie są możliwości finansowe, tutaj pozyskania wsparcia zewnętrznego między innymi na rozwój turystyki, ale też na rozwój ekonomii społecznej – dodał Karol Świerzbin ze Stowarzyszenia Kulturalnego Kostroma.

 – Mówimy o unowocześnieniu naszych przedsiębiorstw, naszych firm, tylko poprzez drogę automatyzacji, cyfryzacji, robotyzacji i tutaj musimy myśleć o konkurencyjności na rynku europejskim, globalnym i te środki finansowe mają temu służyć – zaznaczył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Nowy program regionalny Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, to nowe zasady, priorytety i procedura. Przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń mogli poznać szczegóły podczas spotkania w Suwałkach.

– Nowa perspektywa unijna pokazuje, że samorząd województwa podlaskiego skutecznie zabiegał o te środki zewnętrzne, my jako jeden z nielicznych regionów mamy tę alokację większą wynosi ona 1,3 mld euro. To są olbrzymie pieniądze, które popłyną do naszego województwa – oznajmił Paweł Wnukowski, radny województwa podlaskiego, kandydat na posła, KW Prawo i Sprawiedliwość.

– Wsparcie na przykład dla przedsiębiorców dla rozwoju ich działalności gospodarczych, jak i rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, takich jak podmioty lecznicze – dodała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

więcej: https://bialystok.tvp.pl/72675352/fundusze-dla-kazdego

Podobne wpisy