||

Suwalszczyzna – idealne miejsce na zimowy wypoczynek

Śnieżna zima to dla branży turystycznej – zdecydowanie dobry czas. Na Suwalszczyźnie, gdzie teraz pokrywa śnieżna sięga 40 centymetrów, na gości czekają stoki narciarskie, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, które organizują kuligi.

Suwalszczyzna znów zasłużyła na swój przydomek „polskiego bieguna zimna”. Rodziny, które przyjechały tutaj na ferie zimowe nie żałują. Jak mówi Piotr ze Szczecina – Wspaniała aura, dużo śniegu. Przyjechaliśmy specjalnie na Suwalszczyznę dla śniegu właśnie, bo jesteśmy z zachodniego Pomorza, więc trochę kilometrów zrobiliśmy.

Najmłodsi są zachwyceni. Mogą robić na Suwalszczyźnie rzeczy, o których w swoim mieście – z powodu braku śniegu – mogą tylko pomarzyć.

Telefon w Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach dzwoni praktycznie bez przerwy. Jak mówi Karol Świerzbin z Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach – Najczęściej dzwonią, pytają się, jakie są warunki śniegowe, czy można do nas przyjechać na narty, czy na biegówki, czy na narty zjazdowe. Szukają też możliwości zorganizowania na przykład kuligów. Kuligi w swojej ofercie mają gospodarstwa agroturystyczne. Obowiązkowo z ogniskiem, kiełbaskami i bigosem. – Kuligi są w wersji luks, bo stwierdziliśmy, że tutaj zupełnie nie chodzi nam o ilość, a chcemy dać po prostu tę przestrzeń obcowania zimą z naturą, z przyrodą, żeby tak naprawdę doświadczyć tego, że już ten śnieg jest naprawdę unikatowy – zaznacza Anna Miszkiel z gospodarstwa agroturystycznego w Posejnelach.

Z myślą o narciarzach biegowych, Wigierski Park Narodowy przygotował 15 kilometrów tras. W ferie zaprasza też najmłodszych na Zimową Akademię Przyrody. Jak informuje Katarzyna Łukowska z Wigierskiego Parku Narodowego – Będziemy poznawali wilka, rysia, jelenia i bobra. Zajęcia będą zajęciami zarówno terenowymi, gdzie mamy pięknie sprzyjającą ku temu aurę oraz zajęcie w budynku naszym w siedzibie parku.

Na uczniów czeka też Ośrodek Narciarski Dąbrówka w Suwałkach. Jak zachęca Magdalena Urynowicz z Ośrodka Narciarskiego Dąbrówka w Suwałkach – Trasa zjazdowa to jest 300 metrów, trasa taka wystarczająca, łatwo jest się nauczyć tutaj u nas jeździć. Natomiast też można sobie poszusować, pobawić się. Z tyłu za pensjonatem mamy jeszcze górkę dla sanek.

Kilka tras zjazdowych przygotował największy na Suwalszczyźnie ośrodek narciarski w podsuwalskim Szelmencie. – Jakby wierzyć tym prognozom, to wydaje się, że do końca lutego nie są zagrożone żadne zjazdy i będziemy bawić się na śniegu do końca lutego – mówi Daniel Racis, prezes ośrodka narciarskiego WOSiR Szelment.

W Suwałkach czynne jest także lodowisko. Z zadaszonego obiektu można korzystać bez względu na pogodę.

cały materiał: https://bialystok.tvp.pl/75447145/suwalszczyzna-idealne-miejsce-na-zimowy-wypoczynek

Podobne wpisy