||

PODPISZ PETYCJĘ -DwuTygodnik Suwalski

Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów obszarów przygranicznych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”

Niestety w projekcie tego programu zapomniano o Mieście Suwałki oraz Powiatach Suwalskim i Sejneńskim, które leżą w słynnym na cały świat regionie z powodu trwającej wojny na Ukrainie.

Dlatego prosimy wszystkich mieszkańców Suwałk oraz Powiatów Suwalskiego i Sejneńskiego o zapoznanie się z treścią specjalnej PETYCJI w sprawie włączenia Miasta Suwałki oraz Powiatu Suwalskiego i Sejneńskiego do Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030 oraz podjęcia działań rekompensujących utratę konkurencyjności gospodarki w północnej części województwa podlaskiego, która zostanie skierowana do RZĄDU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Petycję można znaleźć TUTAJ >>

Samorząd i środowisko suwalskiego biznesu protestuje

W Urzędzie Miejskim w Suwałkach została zorganizowana konferencja prasowa podczas, której poinformowano, że w tej sprawie rusza specjalna petycja.

Uczestnikami spotkania z dziennikarzami byli:

  • Reprezentujący Miasto Suwałki: Prezydent Czesław Renkiewicz oraz Przewodniczący Rady Zdzisław Przełomiec,
  • Dyrektor Izby Przemysłowo – Gospodarczej w Suwałkach Dariusz Górski,
  • Cezary Taraszkiewicz – członek prezydium IPG oraz właściciel firmy Matrix,
  • Właściciel jednej z największych firm w Suwałkach – Henryk Owsiejew
  • Karol Świerzbin, który na co dzień prowadzi Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach.

– Niezależnie od tego kto rządzi w naszym kraju to Suwałki i Suwalszczyzna są regularnie dyskryminowane. Najpierw Rząd Prawa i Sprawiedliwości ustanowił horrendalnie wysokie progi inwestycyjne dla naszego miasta, które spowodowały, że praktycznie zamarły tu inwestycje biznesowe. Obecny Rząd opracowuje program dla obszarów przygranicznych i dziwnym trafem nie uwzględnia w nim tylko naszego regionu. Jest to niezrozumiałe i krzywdzące dla nas mieszkańców – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz – Od lat piszemy w tej sprawie pisma do różnych Ministerstw i naszych Posłów, Rada Miejska przyjmuje stanowiska. Nie robi to na nikim wrażenia. Wszystko trafia do szuflady. Mamy tego dość. Skoro głos samorządu czy biznesu nie jest istotny pokażmy, że głos mieszkańców jest. Uruchamiamy dziś w tej sprawie specjalną petycję, którą po zebraniu podpisów dostarczymy do Pana Donalda Tuska Premiera RP – podsumował Czesław Renkiewicz.

– Mam wrażenie patrząc na mapę za moimi plecami, że po prostu spisano nas na straty – powiedział Henryk Owsiejew, właściciel firmy MALOW – Czym różnimy się od innych regionów? Też jesteśmy regionem przygranicznym. Muszą się tym zająć nasi reprezentanci: Posłowie, Senatorowie, Ministrowie. Tego od nich oczekuję – mówił Owsiejew, któremu wtórowali również przedstawiciele IPG w Suwałkach skupiający ponad setkę przedsiębiorców z Suwałk.

– Mam prośbę do polityków. Przestańcie mówić o przesmyku suwalskim. Właśnie przez takie sytuacje odstraszamy cały ruch turystyczny. Tracą na tym hotelarze, traci na tym gastronomia. Nie krzywdźmy tego regionu jeszcze bardziej poprzez nieuwzględnianie nas w takich programach – podsumował Karol Świerzbin z Centrum Informacji Turystycznej.

za: https://dwutygodniksuwalski.pl/podpisz-petycje/

Podobne wpisy